Becsült fajlagos termelés megyénként
Optimális (déli, 35°-os) tájolásra, 1 kWp napelemre jutó éves termelés. A megye nevére kattintva az adataihoz ugrik.
Forrás: a JRC PVGIS napsugárzási adataiból megyeközpontokra becsült értékek; 3% kábel- és szennyeződési veszteség nélkül. Egy adott telek a domborzat és az árnyékolás miatt eltérhet.
A tájolás többet számít, mint a megye
A leggyengébb és a legjobb megye között kb. 8% a különbség, egy kelet–nyugati tető viszont 15–20%-kal kevesebbet termel a délinél. Az alábbi táblázat a két szélső megyére mutatja, mennyit termel 1 kWp a tető irányától függően.
| Tájolás és dőlés | Az optimum %-a | Borsod-Abaúj-Zemplén (kWh/kWp) | Csongrád-Csanád (kWh/kWp) |
|---|---|---|---|
| Dél, 35° | 100 % | 1 179 | 1 271 |
| Délkelet / délnyugat, 35° | 95 % | 1 119 | 1 207 |
| Kelet / nyugat, 35° | 83 % | 976 | 1 052 |
| Dél, 15° (lapostető állvánnyal) | 96 % | 1 131 | 1 220 |
| Dél, 50° (meredek tető) | 98 % | 1 152 | 1 242 |
Részletesen a dőlésszögről és tájolásról szóló cikkben írunk erről.
Mind a 20 terület: ajánlott rendszer és megtérülés
Mintaszámítás egy évi 4200 kWh-t fogyasztó családi házra, 11×8,5 m-es déli nyeregtetővel, bruttó elszámolással, 2026. novemberi árakkal. A rendszer méretét a tervező pénzügyi optimuma adja; az akkumulátoros változat támogatás nélkül számol. Becslés, nem ajánlat.
Napelem Csongrád-Csanád megyében
Szeged, Hódmezővásárhely, Szentes- Fajlagos termelés
- 1 310 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 4 003 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 103 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,5 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 85% önellátás · 23,6 év
Napelem Bács-Kiskun megyében
Kecskemét, Baja, Kiskunfélegyháza- Fajlagos termelés
- 1 290 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 942 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 102 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,6 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 84% önellátás · 23,6 év
Napelem Baranya megyében
Pécs, Mohács, Komló- Fajlagos termelés
- 1 285 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 926 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 102 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,6 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 84% önellátás · 23,7 év
Napelem Békés megyében
Békéscsaba, Gyula, Orosháza- Fajlagos termelés
- 1 280 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 911 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 102 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,6 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 84% önellátás · 23,7 év
Napelem Tolna megyében
Szekszárd, Paks, Dombóvár- Fajlagos termelés
- 1 280 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 911 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 102 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,6 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 84% önellátás · 23,7 év
Napelem Jász-Nagykun-Szolnok megyében
Szolnok, Jászberény, Karcag- Fajlagos termelés
- 1 270 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 880 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 101 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,7 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 84% önellátás · 23,7 év
Napelem Somogy megyében
Kaposvár, Siófok, Marcali- Fajlagos termelés
- 1 265 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 865 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 101 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,7 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 84% önellátás · 23,7 év
Napelem Budapesten
Budapest- Fajlagos termelés
- 1 255 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 835 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 101 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,8 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 84% önellátás · 23,8 év
Napelem Fejér megyében
Székesfehérvár, Dunaújváros, Bicske- Fajlagos termelés
- 1 255 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 835 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 101 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,8 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 84% önellátás · 23,8 év
Napelem Pest megyében
Érd, Gödöllő, Cegléd, Vác- Fajlagos termelés
- 1 255 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 835 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 101 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,8 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 84% önellátás · 23,8 év
Napelem Hajdú-Bihar megyében
Debrecen, Hajdúböszörmény, Hajdúszoboszló- Fajlagos termelés
- 1 245 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 804 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 101 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,8 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 84% önellátás · 23,8 év
Napelem Heves megyében
Eger, Gyöngyös, Hatvan- Fajlagos termelés
- 1 240 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 789 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 100 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,8 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 84% önellátás · 23,8 év
Napelem Veszprém megyében
Veszprém, Pápa, Ajka- Fajlagos termelés
- 1 240 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 789 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 100 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,8 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 84% önellátás · 23,8 év
Napelem Zala megyében
Zalaegerszeg, Nagykanizsa, Keszthely- Fajlagos termelés
- 1 240 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 789 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 100 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,8 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 84% önellátás · 23,8 év
Napelem Komárom-Esztergom megyében
Tatabánya, Esztergom, Tata- Fajlagos termelés
- 1 225 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 743 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 100 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,9 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 83% önellátás · 23,9 év
Napelem Nógrád megyében
Salgótarján, Balassagyarmat- Fajlagos termelés
- 1 225 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 743 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 100 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,9 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 83% önellátás · 23,9 év
Napelem Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében
Nyíregyháza, Kisvárda, Mátészalka- Fajlagos termelés
- 1 225 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 743 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 100 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,9 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 83% önellátás · 23,9 év
Napelem Vas megyében
Szombathely, Sárvár, Körmend- Fajlagos termelés
- 1 220 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 728 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 100 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,9 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 83% önellátás · 23,9 év
Napelem Borsod-Abaúj-Zemplén megyében
Miskolc, Ózd, Kazincbarcika- Fajlagos termelés
- 1 215 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 712 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 100 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,9 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 83% önellátás · 23,9 év
Napelem Győr-Moson-Sopron megyében
Győr, Sopron, Mosonmagyaróvár- Fajlagos termelés
- 1 215 kWh/kWp/év
- Ajánlott méret (4200 kWh/év)
- 3,15 kWp · 7 panel
- Éves termelés
- 3 712 kWh
- Megtakarítás az 1. évben
- 100 000 Ft
- Megtérülés akku nélkül
- 16,9 év
- 4,5 kWp + 10 kWh akku
- 83% önellátás · 23,9 év
Mi számít jobban a megyénél?
- A rendszer mérete. Bruttó elszámolásban a betáplált áram kb. 5 Ft/kWh-t ér, ezért egy túlméretezett rendszer bármelyik megyében lassabban térül meg. Lásd: Hány napelem kell?
- Az önfogyasztás. Ha napközben megy a mosógép, a bojler vagy a klíma, ugyanaz a rendszer többet spórol. Lásd: Napelem megtérülés
- Az ár. 100 ezer Ft eltérés a kivitelezői árban kb. egy év megtérülést jelent egy 3 kWp-os rendszernél. Lásd: Napelem ár 2026
- Az árnyék. Egy kémény vagy fa délutáni árnyéka többet vehet el, mint a megyék közti különbség. Lásd: Napelem árnyékolás
Gyakori kérdések
Melyik megyében termel a legtöbbet a napelem?
A becslésünk szerint Csongrád-Csanád megyében, kb. 1 310 kWh/kWp/év optimális tájolásnál; a legkevesebbet Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, kb. 1 215 kWh/kWp/év. A kettő között kb. 8% a különbség.
Megéri napelemet tenni egy kevésbé napos megyében?
Igen, ha a rendszer méretét a saját fogyasztásához igazítja. A megyék közötti 8% körüli különbségnél nagyobb hatása van a tető tájolásának, az önfogyasztás arányának és a rendszer árának.
Honnan származnak a megyei adatok?
A Közös Kutatóközpont (JRC) PVGIS napsugárzási adatbázisa alapján, megyeközpontokra becsült értékek optimális déli tájolásra. Egy adott telek a domborzat és az árnyékolás miatt ettől eltérhet; a tervező a tető tájolásával és dőlésével korrigál.
Számolja ki a saját házára, a saját megyéje adataival
Panelkiosztás a tetején, tételes ár, megtérülés és PDF – 3 perc alatt.